Bezzębie – implanty dentystyczne czy proteza całkowita?

Stomatologia Toruń
15 września, 2020
Stomatologia estetyczna
17 września, 2020
Show all

Bezzębie – implanty dentystyczne czy proteza całkowita?

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to wypadek wyjątkowy, gdzie trzeba zgłosić się do dentysty. Bezzębie wywołuje nie tylko nieprzyjemne uczucie, ale też negatywnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Zalecane w tej sytuacji leczenie protetyczne przywraca funkcje jamy ustnej oraz możliwość właściwej artykulacji głosek (usuwa seplenienie). Jaką metodą zatem odbudować z powrotem estetykę uśmiechu i zdrowie?

Zajmujący się leczeniem protetycznym stomatolodzy mają w zanadrzu kilka rozwiązań, chociaż najczęściej wybieranymi metodami są implanty lub użycie tradycyjnej całkowitej protezy. Choć oba te sposoby świetnie zakrywają bezzębie, oba posiadają zarówno minusy i plusy. Czasami używanie protezy może być niemożliwe przez na przykład nietypowe uwarunkowania budowy szczęki. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Raz na kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat są mniej dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Aplikacja implantów zębowych natomiast zajmuje znaczną ilość czasu, choć rezultat jest długotrwały, bo przy właściwej pielęgnacji, może przetrwać do końca życia. Przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie zajmujące więcej czasu ze względu na potrzebę osadzenia implantu w kości szczęki i żuchwy. Implant przed założeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.

Wybierając pomiędzy wszczepieniem implantów, a protezą całkowitą warto postawić na komfort.

Komentarze są wyłączone.