Czy wolno leczyć zęby z aparatem ortodontycznym?

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.
Nadwrażliwość zębów
Maj 28, 2020
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne u dentysty
Do czego służy zdjęcie pantomograficzne w gabinecie stomatologicznym?
Czerwiec 16, 2020
Show all

Czy wolno leczyć zęby z aparatem ortodontycznym?

aparat ortodontyczny a leczenie zębów u dentysty

To, czy wolno naprawiać zęby w ciągu leczenia ortodontycznego, zdecydowanie ciekawi pacjentów, którzy mają założony aparat stały. Nie wolno wyjmować go samemu, co oznacza w obecności jakichś problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie stomatologa ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia aparatem na zęby każdy pacjent musi zadbać o to, żeby jego zęby były całkowicie wyleczone. W ten sposób zmniejsza się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w ciągu leczenia aparatem na zęby. Nie ma jednak zakazów naprawy zębów, jeżeli pacjent ma aparat stały ortodontyczny.

Korzystanie z aparatu wiąże się z podwyższoną potrzebą dbania o zęby. Ze względu na zamontowane zamki na zębach i inne elementy budowy aparatu , czyszczenie osadów i resztek jedzenia jest trochę trudniejsze. To oznacza, że pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą staranniej myć zęby, szczególnie w pobliżu aparatu . Nieprzestrzeganie higieny w tym czasie, może spowodować, że na uprzednio zdrowych zębach pojawią się próchnicowe zmiany. W takiej sytuacji należy udać się na wizytę w gabinecie stomatologa. Zignorowanie próchnicy ze względu na ortodontyczny aparat może wywołać nieprzyjemne skutki. Próchnica z łatwością atakuje na kolejne zęby, dlatego lepiej zniwelować problem.

Leczenie w ciągu używania aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat uniemożliwia dojście do nadpsutego zęba, można go zdjąć na czas naprawy. Ten zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.

Komentarze są wyłączone.