Endodoncja – czyli co?

Jak wybrać dobrego dentystę? - Gabinet stomatologiczny
Cechy dobrego dentysty
Lipiec 3, 2020
jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta
Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?
Lipiec 10, 2020
Show all

Endodoncja – czyli co?

endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem

Chociaż endodoncja wielu niczego nie mówi, w stomatologii to dział, odpowiadający za diagnozowanie oraz leczenie dolegliwości miazgi zębowej. Potocznie rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Co do zasady leczenie endodontyczne wlicza się do jednych z bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Pomimo tego, dzięki nowym technikom oraz zdolnościom endodonty, czyli dentysty trudniącego się takim leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega pomyślnie. Współczesne zabiegi leczenia endodontycznego wykonuje się najczęściej pod mikroskopem, co zapewnia dobrą widoczność chorej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej poważne przypadki. Są to nie tylko infekcje miazgi zęba, ale również martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg kanałowy zapisywani są również pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Bywa też tak, że reakcja lekarza endodonty konieczna jest też przed założeniem protezy. Zanim jednak stomatolog endodonta przystąpi do działania, przeprowadza szereg badań diagnostycznych, jakie pomogą ocenić, czy można naprawić ząb.

Chociaż leczenie kanałowe wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, dzięki nowoczesności stomatologii nie ma się czego bać. Każdy zabieg endodontyczny przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu zabieg nie boli. Odpowiednio opracowany kanał zębowy nie sprawia kolejnych problemów.

Komentarze są wyłączone.