Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?

endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem
Endodoncja – czyli co?
Lipiec 7, 2020
kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym
Na czym polega kiretaż u dentysty
Lipiec 14, 2020
Show all

Co muszę wiedzieć, kupując pastę do zębów?

jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta

Pasta do zębów, jako jeden z bazowych składników higieny zębów, musi mieć skuteczne działanie. Pośród niezliczonych past znanych na rynku znajdziemy między innymi pasty dla dzieci, wybielające oraz dla wrażliwych zębów. Wybierając pastę do zębów należy przeanalizować substancje w składzie.

Ważnymi wskaźnikami są ilość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed powstawaniem próchnicy, wspiera szkliwo oraz zapobiega rozwojowi bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach do zębów może znaleźć się 1000-1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym lepsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności wskazuje na ilość substancji polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, które zawiera dana pasta. Dla oka są niewidzialne, ale w trakcie szczotkowania usuwają osad nazębny. W pastach przeznaczonych do wrażliwych zębów jest niewielka ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość pojawia się w paście  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Dlatego past do zębów z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie należy używać bardzo długo.

Warto zwrócić uwagę również na substancje pieniące, które mają antybakteryjne działanie oraz substancje odpowiadające za smak oraz barwę pasty. Niektóre z nich mogą być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto poprosić o radę swojego stomatologa, którą pastę szczególnie poleca, szczególnie, że wie, z jakimi dolegliwościami mierzy się pacjent.

Komentarze są wyłączone.